HSM, czyli wyjątkowy typ mamy. Może też nią jesteś?


Jesteś na takim etapie w swoim życiu, że większość czasu spędzasz z dziećmi. Towarzyszą Ci przy każdej czynności, czy to obowiązki domowe/zawodowe, czy chwila z kawą i newsami. Bywają momenty, kiedy dzień witasz myślą: „I znów to samo od początku …”. Zaplanowane działania przekładasz na później, bo załatwianie spraw z dziećmi – ubieranie, negocjowanie, maksymalne skupienie przy koniecznej podzielności uwagi jest ponad Twoje siły. Spacery, zabawa i to zwyczajne bycie z dzieckiem jest dla Ciebie tak wyczerpujące, że wieczorem padasz na kanapę, totalnie pozbawiona energii i chęci na rozmowę.

Taki stan może oznaczać bardzo wiele – od dość powszechnego zmęczenia i wypalenia (spowodowanego np. brakiem pomocy czy izolacją), po depresję albo inne problemy zdrowotne. Gorsze dni ma każda mama, ale jeśli Twój stan zaczyna Cię niepokoić i ciągnie się tygodniami, koniecznie powinnaś się tym zainteresować i spróbować poprawić sytuację.

Powracające stany, jak opisane wyżej, mogą oznaczać coś jeszcze. Prawdopodobnie nigdy coś takiego nie przyszło Ci do głowy i nie wiedziałaś nawet, że coś takiego istnieje. A całkiem możliwe, że należysz do grupy ludzi, cechujących się nadwrażliwością emocjonalną. Pojęcie to stworzyła dr Elaine Aron, psycholożka, która zgłębia i bada temat od 1991 roku. Okazuje się, że do tej wyjątkowej grupy należy 15-20% ludzi i można im przypisać pewne wspólne cechy, zachowania i reakcje. Jeśli zdarza się, że czujesz się przytłoczona dużą ilością osób, świateł, zapachów i dźwięków (np. w centrum handlowym), nie lubisz brutalnych filmów a głośna, „agresywna” muzyka budzi poddenerwowanie, jeśli w ciągu dnia potrzebujesz pobyć sama, w ciszy a natłok obowiązków kompletnie dezorganizuje Twój dzień, być może jesteś właśnie HSP (czyli highly sensitive person). Dokładniejszy test znajdziesz TUTAJ.

Pojęcie nadwrażliwości emocjonalnej stosuje się również w odniesieniu do mam, ponieważ nasze cechy osobowości mają bezpośredni wpływ i na tę życiową rolę. Mówimy wtedy o HSM, czyli o highly sensitive moms. Mamy nadwrażliwe emocjonalnie zwykle:

  • bywają przytłoczone macierzyństwem – ogromem uczuć, troski i opieki nad dzieckiem;
  • ich zmęczenie pod koniec dnia to wręcz wyczerpanie emocjonalne. Spokojny czas z książką albo filmem i lampką wina przedkładają nad spotkania towarzyskie. Potrzebują wyciszenia.
  • stresują je spotkania rodzinne w większym gronie, gdzie zabawy dzieci i rozmowy dorosłych to chaos, hałas i dzielenie uwagi między jednych i drugich;
  • bardzo łatwo wyczuwają nastrój osób a odbierane emocje odczuwają jak swoje własne;
  • bardzo osobiście przeżywają złe wiadomości, zwłaszcza, jeśli dotyczą one skrzywdzonych czy chorych dzieci. Są przygnębione, zmartwione i w kółko myślą o tym, czego się dowiedziały.
  • nie radzą sobie dobrze z napiętym grafikiem zajęć. Są niespokojne i przytłoczone;
  • potrzebują regularnego odpoczynku od dzieci – chwili spokoju i ciszy, kiedy mogą pobyć same. Ich zmysły po prostu potrzebują resetu.

Z jednej strony uważam, że dla każdej z nas macierzyństwo jest takim samym wyzwaniem. Nie znam mamy, która nie potrzebowałaby przerwy i która nie czułaby się przytłoczona swoją rolą czy oczekiwaniami, jakie stawia jej rodzina, społeczeństwo. Z drugiej widzę czasami silne kobiety, które wszystkie cienie macierzyństwa biorą na klatę a energię czerpią właśnie od swoich dzieci. Są niestrudzone w zabawach, w dbaniu o dom i organizacji życia całej rodziny. Więc może coś w tym jest, że część z nas jest po prostu wrażliwsza i potrzebuję nieco innych warunków, by stawiać czoła codzienności? To, że wszystkie kochamy nasze dzieci bezgranicznie i jesteśmy gotowe do poświęceń, nie ulega wątpliwości. To, czy każdej z nas przychodzi to tak samo łatwo, to już inna sprawa.

Więcej na temat HSP i HSM możecie przeczytać m.in: TUTAJ i TUTAJ.

(zdjęcie: flickr.com; autor: Elvis Kennedy)

Jeśli spodobał Ci się ten wpis – okazał się dla Ciebie przydany i ciekawy, będzie mi baaaardzo miło, jeśli dołączysz do mnie! Polub moją stronę na Facebooku, profil na Instagramie i subskrybuj mój kanał You Tube ?

Previous Jak przetrwać jesień i zimę? Z tymi pomysłami dasz radę!
Next 24 pomysły na karuzelę, którą zrobisz w domu.

Suggested Posts

Zakupy dla Niny – odsłona pierwsza.

Obrazi, ugryzie, może w końcu zabije … Reaguj i działaj zanim będzie za późno.

Proszę Pana, kapie mi do kawy, czyli niedziela w Zielonej.

Antkowe myśli zebrane.

Hello Monday.

Ochronisz mnie mamo?