HSM, czyli wyjątkowy typ mamy. Może też nią jesteś?


Jesteś na takim etapie w swoim życiu, że większość czasu spędzasz z dziećmi. Towarzyszą Ci przy każdej czynności, czy to obowiązki domowe/zawodowe, czy chwila z kawą i newsami. Bywają momenty, kiedy dzień witasz myślą: “I znów to samo od początku …”. Zaplanowane działania przekładasz na później, bo załatwianie spraw z dziećmi – ubieranie, negocjowanie, maksymalne skupienie przy koniecznej podzielności uwagi jest ponad Twoje siły. Spacery, zabawa i to zwyczajne bycie z dzieckiem jest dla Ciebie tak wyczerpujące, że wieczorem padasz na kanapę, totalnie pozbawiona energii i chęci na rozmowę.

Taki stan może oznaczać bardzo wiele – od dość powszechnego zmęczenia i wypalenia (spowodowanego np. brakiem pomocy czy izolacją), po depresję albo inne problemy zdrowotne. Gorsze dni ma każda mama, ale jeśli Twój stan zaczyna Cię niepokoić i ciągnie się tygodniami, koniecznie powinnaś się tym zainteresować i spróbować poprawić sytuację.

Powracające stany, jak opisane wyżej, mogą oznaczać coś jeszcze. Prawdopodobnie nigdy coś takiego nie przyszło Ci do głowy i nie wiedziałaś nawet, że coś takiego istnieje. A całkiem możliwe, że należysz do grupy ludzi, cechujących się nadwrażliwością emocjonalną. Pojęcie to stworzyła dr Elaine Aron, psycholożka, która zgłębia i bada temat od 1991 roku. Okazuje się, że do tej wyjątkowej grupy należy 15-20% ludzi i można im przypisać pewne wspólne cechy, zachowania i reakcje. Jeśli zdarza się, że czujesz się przytłoczona dużą ilością osób, świateł, zapachów i dźwięków (np. w centrum handlowym), nie lubisz brutalnych filmów a głośna, “agresywna” muzyka budzi poddenerwowanie, jeśli w ciągu dnia potrzebujesz pobyć sama, w ciszy a natłok obowiązków kompletnie dezorganizuje Twój dzień, być może jesteś właśnie HSP (czyli highly sensitive person). Dokładniejszy test znajdziesz TUTAJ.

Pojęcie nadwrażliwości emocjonalnej stosuje się również w odniesieniu do mam, ponieważ nasze cechy osobowości mają bezpośredni wpływ i na tę życiową rolę. Mówimy wtedy o HSM, czyli o highly sensitive moms. Mamy nadwrażliwe emocjonalnie zwykle:

  • bywają przytłoczone macierzyństwem – ogromem uczuć, troski i opieki nad dzieckiem;
  • ich zmęczenie pod koniec dnia to wręcz wyczerpanie emocjonalne. Spokojny czas z książką albo filmem i lampką wina przedkładają nad spotkania towarzyskie. Potrzebują wyciszenia.
  • stresują je spotkania rodzinne w większym gronie, gdzie zabawy dzieci i rozmowy dorosłych to chaos, hałas i dzielenie uwagi między jednych i drugich;
  • bardzo łatwo wyczuwają nastrój osób a odbierane emocje odczuwają jak swoje własne;
  • bardzo osobiście przeżywają złe wiadomości, zwłaszcza, jeśli dotyczą one skrzywdzonych czy chorych dzieci. Są przygnębione, zmartwione i w kółko myślą o tym, czego się dowiedziały.
  • nie radzą sobie dobrze z napiętym grafikiem zajęć. Są niespokojne i przytłoczone;
  • potrzebują regularnego odpoczynku od dzieci – chwili spokoju i ciszy, kiedy mogą pobyć same. Ich zmysły po prostu potrzebują resetu.

Z jednej strony uważam, że dla każdej z nas macierzyństwo jest takim samym wyzwaniem. Nie znam mamy, która nie potrzebowałaby przerwy i która nie czułaby się przytłoczona swoją rolą czy oczekiwaniami, jakie stawia jej rodzina, społeczeństwo. Z drugiej widzę czasami silne kobiety, które wszystkie cienie macierzyństwa biorą na klatę a energię czerpią właśnie od swoich dzieci. Są niestrudzone w zabawach, w dbaniu o dom i organizacji życia całej rodziny. Więc może coś w tym jest, że część z nas jest po prostu wrażliwsza i potrzebuję nieco innych warunków, by stawiać czoła codzienności? To, że wszystkie kochamy nasze dzieci bezgranicznie i jesteśmy gotowe do poświęceń, nie ulega wątpliwości. To, czy każdej z nas przychodzi to tak samo łatwo, to już inna sprawa.

Więcej na temat HSP i HSM możecie przeczytać m.in: TUTAJ i TUTAJ.

(zdjęcie: flickr.com; autor: Elvis Kennedy)

Jeśli spodobał Ci się ten wpis – okazał się dla Ciebie przydany i ciekawy, będzie mi baaaardzo miło, jeśli dołączysz do mnie! Polub moją stronę na Facebooku, profil na Instagramie i subskrybuj mój kanał You Tube ?

Previous Jak przetrwać jesień i zimę? Z tymi pomysłami dasz radę!
Next 24 pomysły na karuzelę, którą zrobisz w domu.

Suggested Posts

Blog roku, czyli kto pływał bez majtek.

Upominek dla przyszłych albo świeżo upieczonych rodziców? Moja lista Ci pomoże!

Nasze zimowe HITY!

“Tak bym chciała …” czyli rozterki matki kwoki ;)

O dwóch takich, którym zachciało się ogrodu ;)

On the road again!