Książki, które bawią i uczą – nasze TOP 5!


Mikołajki już tuż tuż. A potem chwila i będą wyczekiwane Święta. To doskonała okazja, aby prócz zabawek i gadżetów, pod choinkę włożyć też książki. Wybór ciekawych pozycji jest teraz przeogromny i sama często korzystam z rekomendacji na blogach. Wiem, że autorzy byle czego, zwłaszcza dla dzieci, nie polecają. Jest jednak jedno „ale”. Jak dobre i obszerne te wszystkie poradniki by nie były, niestety nigdy nie będą uniwersalne, bo dzieciaki są różne i gustują w różnych historiach, postaciach a nawet rysunkach. Dlatego zebrałam 5 „pewniaków” i to bardzo wartościowych, do których mali i duzi będą regularnie wracać.

Każda z propozycji nie tylko bawi, ale też uczy. Czego? Najprościej ujmując: świata i życia. Tym kluczem kierowałam się przy tworzeniu zestawienia. Poważne tematy, jak i wiedza przydatna na codzień przedstawione są w sposób przystępny i atrakcyjny dla dziecka. Mało tego! Ja sama chętnie czytam wszystkie! Choćby piąty raz z rzędu … 😉 To jak? Ciekawi naszych faworytów?

Świat

Nie zdziwię się, jeśli „Mapy” są Wam dobrze znane! Jeśli jeszcze nie kupiliście, bo uważacie, że Wasze maluchy muszą do niej dorosnąć, to jesteście w błędzie. To przepięknie wydany, obrazkowy album, który zabierze Was w podróż w najdalsze zakątki świata. Poznacie ciekawostki o krajach i spotkacie dziwne i dziwniejsze zwierzaki, zamieszkujące w morzach i na kontynentach. Geografia miesza się tutaj z kulturą i historią a rysunki baaardzo przemawiają do dzieci. Antek wertuje ją już bardziej wnikliwie, ale nawet Nina ogląda i komentuje. Nasze „Mapy” to wersja podstawowa a jest jeszcze nowa edycja limitowana, poszerzona o 16 krajów.

Autorzy: Aleksandra i Daniel Mizielińscy.

Wydawnictwo: Dwie Siostry.

Gdzie kupić: TUTAJ.

Człowiek

„Pierwsza encyklopedia. Ciało człowieka” kupiłam w biegu, po pospiesznym przewertowaniu jej w księgarni. Potrzebowałam dla Antka czegoś, co pomoże mi przystępnie wyjaśnić budowę naszego ciała i różnic płciowych. Wiecie, co mnie przekonało? Po pierwsze ilość istotnych tematów poruszanych w książce – od czystej biologii (zmysły, aktywność, ale też starzenie się, umieranie), po kwestie społeczne, uczucia, choroby i rodzaje niepełnosprawności. Wszystko omawiane jest subtelnie i z wyczuciem, tak aby rodzic mógł wedle uznania rozwinąć temat. Proste rysunki i ciekawostki, jak np. brak apetytu przy zatkanym nosie albo powstawanie gęsiej skórki są świetnym dopełnieniem treści. Każdy z 5 działów podsumowany jest krótkim testem z pytaniami. Dla mnie bomba! Antek przepadł i już przerobiliśmy całość kilka razy.

Autor: Stephanie Ledu.

Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Foksal.

Gdzie kupić: TUTAJ.

Bezpieczeństwo

Najpierw wertował ją Antek, teraz przejęta została przez Ninę. A tak naprawdę często razem siedzą i otwierają okienka. „Bezpieczny dom” – rysunkowy album o rodzinie misiów i ich niefortunnych wypadkach kupiliśmy w Ikea. Dzieciaki odkrywają, jakie wypadki mogą zdarzyć się w zaciszu domowym i na co powinni uważać: gorący piekarnik, śliska podłoga, zabawki torujące drogę a także bezpieczne surfowanie w Internecie. Oprócz tego mamy też wskazówki, jak zachować się w razie wypadku albo pożaru. Bardzo fajna i bardzo potrzebna książka, również dla rodziców.

Autorzy tekstu: Ikea Family

Wydawnictwo: Dami International, Włochy

Gdzie kupić: Ikea (produkt TUTAJ).

Prawo

W pewnym momencie, może nawet szybciej niż się nam-rodzicom wydaje, dziecko zetknie się z takimi pojęciami jak: przepisy, prawa, zakazy i nakazy. Bo z prawem to już tak jest, że wydaje się kwestią kompletnie nieistotną, dopóki coś się nie wydarzy. Nam albo komuś z naszej (niezawinionej) winy. „Prawie bajki” to nowość na rynku a ja nie spotkałam się dotychczas z książką dla dzieci, która wyjaśniałaby w prosty i życiowy sposób, na czym polegają prawa konsumenta, czym jest ustawa albo rata, co robi i w czym pomaga mecenas, od czego jest komornik oraz z czym często wiąże się natrętne hasło „promocja”.

Mamy tutaj Oskara, który szalenie chce mieć konsolę do gier. Nie przyjmuje odmowy rodziców i działa na własną rękę. Jak się domyślacie, ma to swoje konsekwencje … Historię stworzył autor książek dla dzieci – Jakub Skworz a uzupełniona jest ona ciekawymi ilustracjami. Dodatkową pomocą w zrozumieniu treści są objaśnienia trudnych, fachowych pojęć. To pozycja obowiązkowa dla starszych przedszkolaków, w świecie których pieniądze wylatują ze ściany a chcieć = mieć.

Autor: Jakub Skworz

Wydawnictwo: PmQ Sp. z o.o.

Gdzie kupić: TUTAJ.

Finanse

Ja wiem, że „Finansowy Ninja” Michała Szafrańskiego to hit i absolutny „must have” w każdym gospodarstwie domowym, ale na jej lekturę dzieciaki będą musiały jeszcze parę lat poczekać. Do tego czasu nie muszą żyć w błogiej nieświadomości. Słynna Zuzia i tym razem przychodzi z pomocą. „Zuzia dostaje kieszonkowe” to świetny przykład, jak sprawnie można dzieci wprowadzić w świat pieniądza. Bo Zuzia przegląda z mamą monety, odkłada grosik do grosika i zbiera na wymarzoną zabawkę. I dowiaduje się, że bankomat to niestety nie studnia bez dna. Jeśli znacie już serię książek z przygodami Zuzi, ta na pewno nie rozczaruje Waszych dzieci.

Autor: Liane Schneider

Wydawnictwo: Media Rodzina Sp. z o.o.

Gdzie kupić: TUTAJ.

***

Jeśli tak, jak my lubicie czytać swoim dzieciom lub poprzez książki odkrywać z nimi świat, to dobrze się składa! Razem z Oshee mam dla Was konkurs 🙂 Być może nie wiecie, że ta polska marka napojów ma w swojej ofercie wodę źródlaną dla dzieci, w małych i poręcznych butelkach. Ale to jeszcze nic! Każda zakupiona woda to 5% dochodu na rzecz fundacji „Cała Polska czyta dzieciom”. Fajnie, prawda? Bardzo lubię i doceniam takie akcje! A skoro tyle Wam dzisiaj opowiadałam o książkach, to i nagrody w konkursie nie są przypadkowe i są nimi:

3 książki „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham.” wraz z zestawem wody źródlanej Oshee.

Książka jest przepięknie wydana i przedstawia wzruszająca scenę ze świata dwóch króliczków. W sam raz jako lektura przed snem … Perypetie dużego i małego królika są znane na całym świecie i doczekały się już ekranizacji. Być może znacie ich właśnie z ekranu telewizora? A wracając do książki, to znajduje się ona na złotej liście pozycji rekomendowanych do czytania dzieciom przez fundację. Kto nie chciałby zdobyć egzemplarza dla swojego skarba?!

Jak możecie wygrać książkę?

Zadanie konkursowe jest proste. W komentarzu pod wpisem na blogu odpowiedzcie na pytanie: „Czym dla mnie jest czytanie mojemu dziecku/moim dzieciom?”. Myśle, że można znaleźć w tym wiele pozytywów 🙂 Nie czekajcie i piszcie, konkurs trwa tylko do niedzieli! Wyniki będą w poniedziałek, w tym wpisie.

Wyniki konkursu!

Dziękuję pięknie za wszystkie Wasze odpowiedzi. Nie mam wątpliwości, że każda z Was widzi w czytaniu dzieciom wielką przyjemność i inwestycję na przyszłość! I tylko żałuję, że nagrody mam tylko 3… A zestawy wygrywają:

Alicja A

Marta

Anna

Gratulacje! :*

Regulamin konkursu.

 1. Organizatorem konkursu jest autorka bloga piwnooka.pl, fundatorem nagród jest marka Oshee.
 2. Konkurs trwa od momentu jego ogłoszenia, w dniu 01.12.2016 r. do dnia 04.12.2016 r. (godz. 23:59)
 3. Nagrodami w konkursie są 3 książki „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham.” wraz z zestawem wody źródlanej Oshee.
 4. Zadanie konkursowe polega na udzieleniu odpowiedzi na pytanie konkursowe: „Czym dla mnie jest czytanie mojemu dziecku/moim dzieciom?” w komentarzu pod wpisem, na blogu www.piwnooka.pl.
 5. Jedna osoba może udzielić tylko jednej odpowiedzi.
 6. Organizator, spośród wszystkich odpowiedzi wybierze 3, jego zdaniem najciekawsze. W ten sposób zostaną wyłonieni 3 zwycięzcy w konkursie.
 7. Wyniki konkursu pojawią się w powyższym wpisie na blogu www.piwnooka.pl w dniu 05.12.2016 r. do godziny 22:00.
 8. Po ogłoszeniu wyników, zwycięzcy zostaną poproszeni o wysłanie swoich adresów domowych do Organizatora (kontakt@piwnooka.pl).
 9. Okres oczekiwania na adresy e-mail zwycięzców trwa do dnia 06.12.2016 r. (godz. 23:59). Jeśli do tego czasu nie odezwą się oni do Organizatora, nowi zwycięzcy zostaną wyłonieni na ich miejsce.
 10. Nagrody zostaną wysłane na adres wskazany w mailu, za pośrednictwem Poczty Polskiej.
 11. Udział w konkursie jest równoznaczny z zapoznaniem się z niniejszym regulaminem.

 

Previous Zimowe miasteczko, czyli nieco inny kalendarz adwentowy.
Next Trzy rewelacyjne sałatki z kurczakiem - kolorowe, smaczne i zdrowe!

Suggested Posts

Pomysł na obiad: Penne z boczkiem i sosem serowym w 15 minut!

Jest coś, co chciałabym Wam spakować do walizki …

Mała kuchnia, wielki efekt – Duktig na 40 sposobów.

10 razy na tak!

Matka Natura czyta dzieciom.

Antkowe myśli zebrane. Część VI.