10 dziwnych i całkowicie normalnych dolegliwości w ciąży.


10 dziwnych i całkowicie normalnych dolegliwości w ciąży.

Tak to już się utarło, że ciąża nierozerwalnie kojarzy nam się z mdłościami, apetytem na dziwaczne potrawy i chodem rasowej, bujającej się na boki kaczki. A przecież całe 9 miesięcy oczekiwania może być pasmem nieustających i bardzo dziwacznych objawów lub dolegliwości, o których w większości poradników nie znajdziemy nawet wzmianki. Postanowiłam zebrać dla Was kilka w jednym wpisie.

O tym, jak różne i zarazem bardzo podobne były moje dwie ciąże pisałam tutaj. Obie obdarzyły mnie całym spektrum, mniej lub bardziej dokuczliwych symptomów. Część z nich również znajduje się poniżej:

1. Całodniowe nudności. Zwane najczęściej “porannymi”, w rzeczywistości mogą dopadać na przykład tylko wieczorem albo ciągnąć się przez cały dzień. Chociaż mogą też dokuczać w odpowiedzi na silne zapachy, po zjedzeniu obfitego posiłku albo wręcz przeciwnie – oznaczać pusty żołądek. Mówi się, że są związane ze zmianami hormonalnymi i generalnie mijają ok 12-14 tygodnia ciąży. W praktyce czasami nie mijają w ogóle! A jeśli mijają, to mogą powrócić w ostatnich tygodniach ciąży. Podsumowując: pojęcie “porannych” mdłości to bzdura i absolutnie nie można sugerować się tą nadużywaną nazwą. Wszystkie rodzaje nudności, w tym okazjonalne wymioty, są jak najbardziej normalne.

2. Podwyższona temperatura, a co za tym idzie dreszcze i uczucie nadchodzącego przeziębienia. Lekki stan podgorączkowy w pierwszych tygodniach ciąży jest czymś bardzo normalnym i związanym ze zmianami hormonalnymi. Niemniej, jeśli towarzyszą temu dodatkowo inne objawy chorobowe, trzeba to skonsultować z lekarzem.

3. Katar. Czasami również uczucie zatkanego nosa. Niekoniecznie musi oznaczać chorobę czy alergię. Może być spowodowany zmianami hormonalnymi a to z kolei prowadzi do zwiększonego przepływu krwi przez śluzówkę. Czasami z tego samego powodu występuje krwawienie dziąseł albo katar właśnie.

4. Ból w okolicy podbrzusza. Czyli łagodne skurcze. Jeśli nie towarzyszy im krwawienie, oznaczają prawdopodobnie powiększanie się macicy. W drugiej ciąży odczuwałam je w pierwszych tygodniach a lekarz zbadał mnie, uspokoił i zalecił przyjmowanie Nospy, jeśli ból będzie mi doskwierał. W pierwszej ciąży pojawiły się w II trymestrze i po badaniu okazało się, że szyjka zaczyna się już skracać i musiałam przyjmować Luteinę. Jak zatem widzicie – konsultacje z lekarzem nigdy nie zaszkodzą, choć nie trzeba panikować.

5. Plamienie. W pierwszych tygodniach, niezbyt obfite, o brunatnym lub czerwonawym kolorze i bez dodatkowych objawów, zazwyczaj nie powinno budzić niepokoju. Może oznaczać wiele: od zwyczajnych zmian hormonalnych, przez zagnieżdżanie się jajeczka w macicy, po wykształcanie się łożyska. Każde plamienie trzeba skonsultować z lekarzem, ale jeśli nie jest to świeża krew i nie towarzyszą temu skurcze, nie trzeba zrywać się do szpitala w środku nocy.

6. Nagły, przeszywający ból po obu stronach brzucha. Zdarza się najczęściej w zaawansowanej ciąży i łapie zwykle podczas nagłych ruchów czy zmiany pozycji w łóżku. Mi bardzo często dokuczał podczas jazdy samochodem. Jest dość nieprzyjemny i trzyma przez chwilkę. Nie oznacza raczej nic poważnego. To po prostu odzywają się wiązadła, które rozciągają się pod wpływem rosnącej macicy.

7. Mrowienie i drętwienie dłoni. Zdarza się najczęściej w ostatnich tygodniach ciąży, kiedy zatrzymywana jest woda w organizmie. Ma to nawet swoją mądrą nazwę: “zespół cieśni nadgarstka”. Dodatkowym objawem jest obrzęk nadgarstków (podobnie, jak kostek i stóp).

8. Kołatanie serca. Towarzyszy mu wysokie tętno a często też duszności i brak siły. Przyczyny są dość proste: zwiększona ilość krwi w organizmie o 30-50% a co za tym idzie ilość pompowanej krwi na minutę – to wszystko obciąża nasze serce. Kołatanie serca a nawet arytmia mogą oznaczać niedobór magnezu lub inne, o wiele poważniejsze schorzenia, więc konsultacja z lekarzem jest jak najbardziej wskazana.

9. Silny ból w okolicy spojenia łonowego. Występuje podczas chodzenia, unoszenia nóg czy też zmiany pozycji podczas snu. To właśnie te mało przyjemne odczucia oraz ciężki i obniżony brzuch są przyczyną charakterystycznego kaczego chodu przyszłych mam. A sam ból spowodowany jest wpływem estrogenu i poluzowania spojenia łonowego i stawów krzyżowo-biodrowych.

10. Problemy ze wzrokiem. Znów można całą winę przypisać hormonom. W ciąży mogą wywołać chociażby krótkowzroczność, natomiast  u okularników jeszcze ją pogłębić. Jeśli zauważymy u siebie jakieś niepokojące zmiany, najlepszym pomysłem będzie stawienie się u okulisty.

10 dziwnych i całkowicie normalnych dolegliwości w ciąży.

I to cała dziesiątka tych – moim zdaniem – pozornie nietypowych a  bardzo częstych dolegliwości ciążowych. Dajcie znać, jeśli Waszym zdaniem pominęłam coś ciekawego 🙂 I bardzo ciekawa jestem Waszych doświadczeń. I na koniec jeszcze raz podkreślę: Każdą, choćby najzwyklejszą i z pozoru niegroźną dolegliwość w ciąży, trzeba konsultować z lekarzem/położną.

***

Jeśli spodobał Ci się ten wpis – okazał się dla Ciebie przydany i ciekawy, będzie mi baaaardzo miło, jeśli dołączysz do mnie! Polub moją stronę na Facebooku, profil na Instagramie i subskrybuj mój kanał You Tube 🙂

10 dziwnych i całkowicie normalnych dolegliwości w ciąży.

(zdjęcie: Pinterest.com)

Previous Ten upominek od Św. Mikołaja zrobi furorę!
Next Przeładowani. O dzieciach, które łakną ... spokoju.

Suggested Posts

Angielski w przedszkolu – hit czy kit?

Urban Jungle w Twoim domu – porady i inspiracje.

Hello Monday!

Naleśniki – hit tegorocznych wakacji.

Kate, jak mogłaś?!

Hello Monday!