To nie do wiary, że rzecz, którą zwykle wyrzucasz po jednym, czasami dwóch użyciach, może przydać się jeszcze na wiele sposobów! Nieważne, czy wolisz sypaną czy w torebce. Na pewno uznajesz wykorzystaną herbatę za śmieci i pozbywasz się jej, niewiele sobie myśląc. Następnym razem, gdy miseczka na zużyte torebki zapełni się do granic możliwości, potraktuj to, jak głos z niebios. Bo z tymi torebkami można jeszcze wiele zrobić!
Zastosowań dla zużytej herbaty jest bardzo wiele. Ja wybrałam 20 najciekawszych przykładów, przydatnych w codziennym życiu. Pisząc o herbacie, mam na myśli czarną, chyba że wyraźnie zaznaczę, że chodzi o zieloną czy inną ziołową. A zatem, oto lista 🙂
#1 Spuchnięte, podkrążone oczy? Usiądź wygodnie, zamknij oczy i na 10-15 minut połóż na nich mokre torebki z herbatą. A potem spójrz w lustro 🙂
#2 Umieść kilka torebek w miseczce i wstaw do lodówki. Pochłoną wszelkie zapachy.
#3 Wrzuć kilka torebek do miski i nalej ciepłej wody. Mocz w niej stopy przez 20 minut a zobaczysz, że pozbędziesz się … nie zawsze przyjemnego zapachu.
#4 Za dużo czasu spędzonego na słońcu? Połóż na oparzenia chłodne torebki a jeśli masz spieczone całe ciało, wrzuć kilka/kilkanaście torebek do wanny i wskakuj.
#5 Wrzuć kilka torebek do gotującego się ryżu. To nada mu ciekawy, herbaciany posmak.
#6 Połóż torebkę na miejsce ukąszenia owada – pomoże to na opuchliznę i swędzenie.
#7 Rozerwij 1-2 torebki i wetrzyj zawartość w dłonie. To usunie zapachy, np. ryby albo cebuli.
#8 Umieść kilkanaście suchych torebek w bawełnianym woreczku i zawieś w pomieszczeniu. Herbata wchłonie wilgoć i zredukuje wilgotność powietrza.
#9 W przypadku niegroźnego skaleczenia, umieść torebkę w miejscu rany. Taniny obecne w herbacie zmniejszą krwawienie.
#10 Pryszcz wyskoczył nie w porę? Połóż na nim ciepłą torebkę czarnej lub zielonej herbaty i trzymaj przez 10 minut. Wspomniane taniny zredukują opuchliznę i zaczerwienienie. Dodatkowo, na problematyczną cerę może pomóc przemywanie twarzy naparem z zielonej herbaty.
#11 Naturalny płyn do płukania ust. Ponownie zaparz kilka torebek herbaty miętowej w litrze wody. Odświeża oddech równie skutecznie, jak jego sklepowi bracia.
#12 Zalej około 6 torebek herbaty rumiankowej litrem wody a otrzymasz płukankę do włosów, która lekko rozjaśni i podkreśli refleksy we włosach. Taką miksturą polej włosy po umyciu.
#13 Herbata z pokrzywy zawiera dużo wapnia, magnezu i żelaza, dlatego warto pić ją codziennie. Wystarczy zaparzyć kilka torebek w litrze wody i wstawić na kilka godzin (a najlepiej na całą noc) do lodówki. Naturalny sposób na wzmocnienie układu odpornościowego.
#14 Nieco zużyte już buty z ciemnej, brązowej skóry można łatwo odświeżyć. Przetrzyj je okrężnymi ruchami wilgotną torebką herbaty.
#15 Zalej ciepłą wodą tłuste, brudne garnki, patelnie czy żaroodporne naczynia i wrzuć do nich kilka torebek z herbatą. Przez noc taniny powinny poradzić sobie z zeschniętymi zabrudzeniami.
#16 Napar z herbaty świetnie nadaje się do czyszczenia luster i szyb. Najpierw trzeba przemyć powierzchnie przygotowanym płynem a potem osuszyć czystą szmatką.
#17 Pozbądź się nieprzyjemnych zapachów z dywanu czy też z legowiska ukochanego psiaka. Wysuszoną herbatę z zużytych torebek posyp na wybraną powierzchnię, poczekaj 10 minut i odkurz.
#18 Z bólem zęba to trzeba jechać do dentysty, ale w międzyczasie można sobie ulżyć. Zalej torebkę herbaty ciepłą wodą, wyjmij z niej zawartość, zawiń w niewielki kawałek czystej szmatki i zastosuj jako kompres.
#19 Zanim zabierzesz się za uprzątnięcie kominka, posyp resztki spalonego drewna i popiół wilgotną herbatą z torebki. Dzięki temu podczas sprzątania kurz i popiół nie będą tak unosić się w powietrzu.
#20 Jeśli rośliny w twoim ogrodzie lubią kwaśne podłoże, możesz podsypać je właśnie herbatą. Powinny pięknie prezentować się i kwitnąć.
To moim zdaniem najciekawsza 20-stka. Jeśli znacie jeszcze inne przydatne zastosowania herbaty – piszcie w komentarzu!
(zdjęcie: evoke.ie)
Genialne! Nie wiedziałam że można tyle rzeczy zrobić z czegoś co wyrzucam codziennie! 🙂 wykorzystam na te oczy 🙂 i ciekawi mnie pkt 12
większość znam, ale kilka nowych pomysłów zapamiętam 😉