Hity pierwszego półrocza.


Czuję się trochę tak, jakbyśmy przenieśli się w czasie. Wczoraj Nina się urodziła a jutro skończy pół roku! Mamy za sobą okres pachnącego i nieporadnego noworodka oraz czas wielkich zmian i skoków rozwojowych. Znów widzę w sobie tę sprzeczność, kiedy czekam na pierwszy ząbek, na to aż mała usiądzie, zacznie jeść coś więcej niż mleko, zacznie raczkować a jednocześnie smuci mnie trochę fakt, że czas płynie szybko i pewne etapy minęły bezpowrotnie.

Po raz drugi – najpierw z Antkiem a teraz z Niną, zweryfikowałam niesamowicie długą listę rzeczy i gadżetów polecanych mamom. Jako debiutująca mama rzuciłam się na część, bo były śliczne, polecane i wydawały się absolutnie niezbędne. I faktycznie wiele z zakupionych produktów doskonale się sprawdziła w opiece nad noworodkiem, niemowlęciem albo zwyczajnie ułatwiła życie mamie. A część okazała się zupełnie niepotrzebna albo nie absolutnie niezbędna. Nie będę Wam pisać, żebyście darowały sobie dekoracje, pierwsze przytulanki, żebyście podchodziły do kompletowania wyprawki na chłodno. Nie będę negować tego naprawdę pięknego okresu oczekiwania, kiedy dla dziecka (zwłaszcza pierwszego) wszystko ma być śliczne, pachnące a kącik czy pokój ma gotowy czekać na swojego lokatora.

Poniżej pokazuję Wam najważniejsze rzeczy, które sprawdziły się u nas, z którymi zakupami mogliśmy spokojnie poczekać parę miesięcy lub w ogóle je sobie darować. Zapraszam 🙂

HITY

Poduszka fasolka (np. od Motherhood) – pomagała mi w karmieniu malutkiego Antka, później w ciąży z Niną zapewniała mi wygodę w nocy, a Ninę jeszcze do niedawna karmiłam z fasolką. Przy zakupie trzeba zwrócić uwagę na zdejmowaną poszewkę i odpowiednią twardość poduszki, która ma dobrze podtrzymywać malucha.

Rożek (np. od Colorstories) dwukrotnie okazał się dobrym rozwiązaniem. Najpierw otulał i ogrzewał noworodka a mi łatwiej było go podnosić. Szybko stał się co prawda za mały a dla moich dzieci, które i tak nie przepadały za otulaniem, ale wtedy używałam go jako kocyk. Nina do dzisiaj na nim śpi  – nie chcę, aby leżała bezpośrednio na naszym prześcieradle.

Pieluszki bawełniane – produkt w zasadzie uniwersalny: wysuszą, zabezpieczą, przykryją a nawet przytulą 🙂 Świetnym rozwiązaniem są też pieluszki flanelowe z folią do przewijania na miejscu i poza domem.

Organizer na pieluszki i kosmetyki – typowy produkt „must have”,  zwłaszcza jeśli nie chcecie biegać na piętro, żeby przewinąć malucha, albo żeby nie widzieć wszędzie pieluch i kremów. My nie mamy takiego fajnego z rączką i szufladką, ale przydatność pojemnika w ogóle możemy potwierdzić. Rano zabieram nasz ze sobą schodząc do salonu, a wieczorem wędruje on z nami do łazienki na kąpiel.

Torba do wózka. Ta wyżej z firmy Skip Hop to moje marzenie, aktualnie używamy większej z X-landera, jeszcze po Antku. Pojemna torba jest koniecznością, bo towarzyszy rodzicom przez kilka ładnych miesięcy, gdziekolwiek by się nie udali z dzieckiem. Zawartość mojej pokazywałam kiedyś na blogu i jest to wersja taka właśnie noworodkowa i wczesno-niemowlęca 🙂

Wózek, na początek oczywiście głęboki. Gdyby nie to, że zwykle kupujemy wózki w komplecie, ze spacerowym można spokojnie dobre pół roku poczekać. A gondola przyda się od narodzin, bo nawet jeśli jeszcze nie spacerujemy na całego, zaczynamy powoli werandować. My używaliśmy wózka na parterze do drzemek, póki nie pojawiła się konieczność spokoju i odosobnienia. Nasz jest dokładnie taki, jak powyżej a recenzję możecie przeczytać tutaj.

Bujak – cudowny wynalazek. Mamy bardzo podobny do tego wyżej. Prosty, bez wielu funkcji i prędkości bujania. Delikatne wibracje i elastyczna konstrukcja, dzięki której obecnie nasza Nina sama się buja.

Mata edukacyjna – długo wstrzymywaliśmy się z jej użyciem, ale kiedy już położyliśmy na niej Ninę, przypomnieliśmy sobie, że to fajny i mądry wynalazek. Nie chodzi tylko o samo zabawianie dziecka i pobudzanie jego zmysłów przez dźwięk, światło i różne faktury, ale również o mobilizację do poznawania świata. Dziecko sięga poza wiszące zabawki, obraca się w kierunku tych bardziej oddalonych i generalnie dobrze się bawi.

FAJNE, ALE MOŻNA SIĘ OBEJŚĆ

Płyn do mycia butelek i smoczków – oparty na naturalnych składnikach i choć dość drogi (stacjonarnie ok. 20 zł za 380 ml), jest bardzo wydajny. Fakt, nie używamy w ogóle butelek, ale myjemy nim smoczki i zabawki Niny – jedna butelka wystarcza nam na 3 miesiące.

Nosidło ergonomiczne (np. Tula) nie będzie potrzebne od razu. Można co prawda do nosidła dokupić wkładkę dla najmłodszych (od 3,5 kg), ale na początek specjaliści i tak polecają chusty. Przed zakupem warto każdą z opcji przetestować, bo nie wszystkie dzieci lubią być noszone w ten sposób. U nas póki co używana sporadycznie, bo w domu ale już czekamy na zrzucenie kurtek i wykorzystanie jej na zakupach i spacerach.

Chusta do karmienia – można bez niej przeżyć i z powodzeniem karmić w miejscach publicznych. Wystarczy poszukać ustronnego miejsca, dyskretnie przystawić dziecko do piersi. Pytanie tylko: po co, skoro można karmić komfortowo i nie odchodzić na stronę, jakby się chciało wysmarkać nos? Ja lubię mieć tę swobodę, że gdzie bym nie była i ile osób by nie patrzyło, zakrywam siebie i dziecko i karmię. A maluch jest dodatkowo osłonięty od ludzi, przedmiotów i wszystkiego, co mogłoby odciągać jego uwagę.

Łóżeczko – do tej pory Nina nie przespała jeszcze ani jednej nocy w swoim łóżeczku. Nie planowaliśmy spać razem, ale decyzję podjęliśmy wspólnie i świadomie. Jeśli macie w planach podobne rozwiązanie, to spokojnie możecie odłożyć zakup łóżeczka w czasie. Nawet jeśli spanie z dzieckiem okaże się nie dla Was, te kilka nocy z powodzeniem prześpi w gondoli wózka. Z drugiej strony, przyszłe mamy kochają urządzać kąciki dla dzieci a ich punktem centralnym jest właśnie łóżeczko, więc rozumiem, że akurat ten mebel ciężko jest sobie odpuścić 😉

Przewijak – uparłam się na niego tym razem, bo w mieszkaniu przewijaliśmy głównie na komodzie i plecy wysiadały nam przy tej wysokości. No i mamy teraz spory, odpowiednio wysoki przewijak, tyle że używamy go raz dziennie, przed kąpielą. Nikomu nie chce się chodzić na piętro, żeby zmienić pieluchę, więc załatwiamy to na kanapie albo na łóżku. Fajnym rozwiązaniem jest na pewno płyta nakładana na łóżeczko (nie zajmuje miejsca) albo przewijak składany.

Szumiś – szumiący miś zapewnia spokojny sen tym najmłodszym. Wspaniała rzecz i doskonały pomysł na prezent. Z powodzeniem można go zastąpić aplikacją na telefon, zwłaszcza że te najlepsze oferują kilkanaście odgłosów. O takiej właśnie aplikacji pisałam tutaj.

Kiedyś pytałam na Facebooku o polecaną nianię elektroniczną. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na tą powyżej i od pierwszych chwil uwielbiamy ten gadżet! Trafił do tej kategorii tylko dlatego, że jej zakup wymusza w zasadzie metraż domu/mieszkania. Mały Antek spał za ścianą i słyszeliśmy niemal każdy szelest – czy w dzień, czy w nocy. Nina śpi na piętrze, z buszującym, często hałasującym bratem musimy zamykać drzwi i zakup niani był naprawdę konieczny.

Gryzak/zabawka Sophie – nie jest to na pewno priorytet na liście zakupowej przyszłego rodzica a dziecko na pewno bez żyrafki przeżyje. Jednak coś jest w tej piszczałce, że dzieci ją natychmiast akceptują i chętnie biorą do rączek i ust. Z Niną jest tak samo, choć ostatnio niemal każda zabawka to źródło frustracji i złości, bo wypadają i nie dają się tak łatwo włożyć do ust 😉

***

Macie swoje sprawdzone „must have” na te pierwsze miesiące malucha? A może coś okazało się bezużytecznym bublem? Dajcie znać w komentarzach.

(zdjęcia: motherhood.pl; colorstories.pl; e-swiatdziecka.pl; mamagama.pl; megatanio.pl; edziecko.pl; sexymamy.pl; smyk.com; bavi.pl; boboraj.pl; szumisie.pl; decoist.com; philips.com; fabrykawafelkow.com)

Previous Matka też człowiek, pamiętasz?
Next "Fru!"

Suggested Posts

Ciąża – podsumowanie.

Kilka zadań na ostatnie dni sierpnia.

Męczyła mnie latami, ale już jej nie ma. O tym, jak pozbyłam się fobii.

Na śniadanie.

Wielkanocne inspiracje.

Pomysł na obiad: Smaczne pesto szpinakowe.

10 komentarzy

  1. 6 marca 2015
    Odpowiedz

    Sporo rzeczy i u mnie się sprawdza. Zamiast bujaczka mam leżaczek. Nie mam organizera do pieluch i nie odczuwam potrzeby, ale może dlatego, że żyjemy na jednym poziomie i wszystko mam przy przewijaku (bez którego z kolei nie wyobrażam sobie żyć! Tylko tam przewijamy). Z „Fajne ale można się obejść” mamy na razie tylko przewijak i łóżeczko. Łóżeczko sprawdza się nam jak na razie jako dostawka. Teraz, gdy Młoda już wędruje to sama czasem turla się do „siebie” a gdy ma ochotę to wraca do nas. I sypia tam w dzień.

    • 6 marca 2015
      Odpowiedz

      Bardzo żałuję, że mamy wysokie łóżko i nie możemy przystawić do niego łóżeczka 🙁 Byłoby to fajne, przejściowe rozwiązanie między spaniem razem a zupełnie osobno.

  2. 6 marca 2015
    Odpowiedz

    Nosidło dopiero jak siedzi. My w chuście już spacerujemy. Mniej ciuchów wtedy potrzeba 🙂
    fajny ten organizer, jak uruchomimy górę to się przyda… Wózek teraz
    podwójny, więc inna kategoria (jakbym miała teraz jedno dziecko do korzystania z wózka kupiłabym samą gondolę, a spacerówkę oddzielną, składaną walizkowo, bo taką dokupowaliśmy, albo w ogóle spacerówkę 0+ z miękką gondolą, czyli tak jak jeździ teraz Szymek 🙂 – szczególnie dobre rozwiązanie dla dzieci jesienno-zimowych, bo latem sztywna gondola to podstawa 😀 ). Cieszę się, ze zainwestowałam te 20zł w
    Szymkowy kosz – jest w nim prawie cały czas, pół nocy śpi tam, pół nocy z nami 🙂 Przewijak (komodę kąpielową, którą uwielbiam :D) mamy teraz w gabinecie i pewnie tam zostanie 😛

  3. soundlymalinka .
    6 marca 2015
    Odpowiedz

    świetny post, ja rozglądam sie za spacerówką i zastanawiam sie właśnie nad xlanderem https://soundlymalinkaa.blogspot.com/ 🙂

    • 6 marca 2015
      Odpowiedz

      Spacerówko po głębokim? Na pewno starczy na lata, choć parasolka to to nie jest 😉

  4. Dla mnie poduszka do karmienia i leżaczek to zdecydowanie must have. I w naszym przypadku absolutny must have zabawkowy to książeczki kontrastowe. Zawsze świetnie wyciszają malca jeśli jest nadmiernie pobudzony.

    • 6 marca 2015
      Odpowiedz

      Książeczki u nas też się sprawdzają, ale absolutny hit to Sophie. Muszę ją dodać 😉

  5. 7 marca 2015
    Odpowiedz

    Dla mnie z kolei łóżeczko i przewijak to totalne must have i to nie ze względu na urządzanie kącika małej, a bezpieczeństwo. Mam dwa psy, niby małe i grzeczne, no ale psy. Nie obawiam się ugryzienia czy jakiejkolwiek agresji, ale przez nieuwagę mogłyby skoczyć na małą. Z moją Hanią nie przespałam ani jednej nocy w naszym łóżku. Teraz ma trzy miesiące i widzę po niej, że czuje się nieswojo, gdy próbuję ją położyć gdzie indziej. Dla mnie must have przy maluchu to lampka z przytłumionym światłem (u mnie sprawdziły się cottonballs) i nawilżać powietrza.

  6. 8 marca 2015
    Odpowiedz

    Dla nas hitem okazała się karuzela nad łóżeczkiem z melodyjką i wyświetlaczem obrazków – Mała usypiała na noc wpatrując się w wirujące nad jej główką zwierzątka…szkoda, że teraz jej usypianie wygląda trochę inaczej:) Z kolei poduszka-fasolka w ogóle nie zdała egzaminu, ale to chyba dlatego, że kupiłam ją taką wielką jeszcze będąc w ciąży i była większa ode mnie i bardzo niewygodna w użyciu.

  7. Natalia Anna Julia
    10 marca 2015
    Odpowiedz

    Większość rzeczy, które opisujesz u mnie jako „świeżynki” bardzo się sprawdziły:
    – poduszka fasolka, ale w wersji większej sprawdzała się idealnie do spania, siedzenia itd., przy karmieniu nie korzystałam (i nie korzystam) z niej wcale;
    – rożek na pierwsze 2 miesiące (max) to też fajna sprawa, a potem można zawsze wykorzystać jako kocyk czy kołderkę do spania lub leżenia;
    – organizer na kosmetyki – my korzystamy ze zwykłego koszyka (pojemnika), w którym mieszczą się wszystkie kosmetyki, sprzęty (np. termometr), witaminy itp., bo wygodnie to wszystko przenieść w miejsce kąpieli naszej pociechy;
    – torba do wózka i sam wózek to dla mnie „must have” wiadomo, że spacerówką można poczekać, ale moim zdaniem wygodniej kupić od razu 3 w 1 przynajmniej jest to już z głowy;
    – bujaczek i mata edukacyjna to zakup niezwykle przydatny, ale spokojnie można z tym poczekać tak do 3-4 miesiąca;
    – płyn do mycia butelek – Nuka jest fajny (korzystałam z niego w szpitalu), ale drogi, dla mnie alternatywą, która świetnie się sprawdza jest żel do mycia naczyń Biały Jeleń (tani i hipoalergiczny);
    – nosidło ergonomiczne, kupiliśmy niedawno, ale pomimo że jest ono (jak podaje producent) od 4,5 kg dla naszej Małej (która waży 5,5 kg i ma prawie 4 miesiące) jest ono nieco za duże i czekamy na podesłanie przez producenta specjalnej wkładki;
    – szumiś – u nas taką funkcję pełnią szumy morza i ptaków w karuzeli, którą Mała ma nad łóżeczkiem i jest to super sprawa;
    – niania elektorniczna- my początkowo nie mieliśmy w planach takiego zakupu; ostatecznie musieliśmy kupić nianię z monitorem oddechu (Angelcare) i mimo że jest to spory wydatek nie żałujemy.

    Nie korzystałam natomiast z: pieluch flanelowych (mam zwykłe tetrowe) i chusty do karmienia więc myślę, że da się bez tego spokojnie obejść.

    Co jeszcze bym poleciła to z pewnością pojemnik na zużyte pieluchy (Angelcare), bardzo wygodny w użyciu i praktyczny, w ogóle nie czuć jego zawartości dzięki specjalnym workom. Poza tym książeczki kontrastowe (lub w tańszej wersji czarno-białe wydruki) to coś co świetnie rozwija naszego Maluszka.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *