Zasada 5 gumek do włosów. Musisz ją poznać!


Zasada 5 gumek do włosów to moje rodzicielskie odkrycie. Metoda genialna, bo uniwersalna, bazująca na funkcjonowaniu ludzkiej psychiki. Pewnie jest skuteczna w wielu dziedzinach, ale to właśnie mamy mogą wynieść z niej tak wiele dobrego. Dla siebie i najbliższych, zwłaszcza dla dzieci. W tym wpisie dowiesz się szczegółów.

Czas odpowiedzieć sobie na jedno pytanie.

Czy jestem jedną z tych mam, które często bywają podminowane? Wiesz, nie wkurzone z konkretnego powodu. Bardziej spięte i wyczekujące wybuchu bomby. Bo przecież zaraz dzieciaki kolejny raz się pożrą. Jedno uderzy, drugie zawyje na całe gardło. Czy chodzę zła po domu, bo gdzie nie spojrzę, tam ubrania rozrzucone, zabawki gdzie popadnie i jak zwykle buty odstawione niedbale (a nie na półce, jak tysiąc razy prosiłam)? I najważniejsze: Czy zauważam, że wiecznie odburkuje mojemu dziecku, choć zadał zwyczajne pytanie, albo po prostu mnie zawołał, gdy akurat byłam zajęta?

Widzisz w powyższych sytuacjach siebie, a na pytania odpowiedziałaś twierdząco? W takim razie zasada 5 gumek jest dla Ciebie.

Czym jest zasada 5 gumek do włosów?

Mówiąc wprost, to Twój pomocnik i strażnik w jednym. Jak już podejmiesz decyzję, że chcesz (lub musisz) zmienić swoje nastawienie do dzieci, stać się bardziej cierpliwą i serdeczną, to właśnie on będzie czuwał nad powodzeniem zmiany.

Spójrz na Twoje zachowanie jak na zły nawyk, który wszedł Ci w krew. Spodziewając się najgorszego, reagujesz zawsze tak samo. Jakbyś ewentualne kryzysy chciała zdusić w zarodku. Bo jesteś zajęta, a dziecko pewnie znów będzie Cię odrywało od obowiązków. Albo gdy słyszysz kłótnię rodzeństwa, krzyczysz z drugiego końca imię jednego, czy drugiego. Bo to ma ich przywołać do porządku i zgasić iskrę, zanim wybuchnie pożar. To są wyuczone zachowania i reakcje, których można się pozbyć. Nie w dzień czy dwa, ale można. Poniżej wyjaśniam jak 🙂

Bluzka TUTAJ, spodnie TUTAJ.

Koszulka z odwracanymi cekinami TUTAJ, spodnie TUTAJ.

Jak działa zasada 5 gumek?

Aby wprowadzić ją w życie potrzebujesz 5 gumek do włosów. Zakładasz je rano na prawą lub lewą rękę, jak tylko dzieciaki się obudzą. Nie wcześniej, ani nie później. Nosisz je na przez cały czas, gdy dzieci są z Tobą. Zdejmujesz na czas, gdy są w przedszkolu/szkole, u rodziny, kolegów. Gdy wracają do domu, znów zakładasz gumki na rękę.

Zwróć uwagę, aby gumki były wygodne, nie uciskały. Ważne jest jednak, abyś je czuła na ręce. Dzięki temu będą działały, jak każdy „upominacz”, np. jak zdjęcie szczupłej Ciebie sprzed 20 lat na lodówce. Będą Ci przypominały, byś nie syczała, nie podnosiła tonu, a zwracała się do dzieci serdecznie, z uwagą.

Miej świadomość, że oduczenie się złego nawyku potrwa. W tym czasie będziesz odnosiła porażki, jednak one również są częścią zmiany. Jeśli burkniesz na dziecko ze zniecierpliwieniem lub krzykniesz, przełóż jedną z gumek na drugą rękę. Twoim celem jest zakończenie dnia z kompletem gumek na pierwszej ręce. Zatem co w sytuacji, gdy zdarzyła Ci się wpadka?

Dwustronna kurtka przejściowa TUTAJ, apaszka TUTAJ.

Chłopięca kurtka 3w1 TUTAJ, komin wiosenny TUTAJ.

Czas na „wykupienie” gumki.

Gumka może powrócić na poprzednią rękę, ale tylko po zaliczeniu 5 pozytywnych relacji z Twoim dzieckiem. Metoda opiera się na badaniach, które przeprowadzono w 1970 roku, w odniesieniu do małżeństw. Stwierdzono, że balans w związku zapewnia m.in równoważenie 1 złej interakcji 5 pozytywnymi: przytuleniem, opowiedzeniem dowcipu, komplementem, czasem spędzonym razem itp. To samo dotyczy naszych relacji z dziećmi.

Tę zasadę możesz wykorzystać, aby zrównoważyć swoją złą reakcję. Poza przeproszeniem i wyjaśnieniem swojej złości, może to być przytulenie, przybycie „piątki”, opowiedzenie śmiesznej sytuacji z czasów, gdy sama byłaś dzieckiem. Może to być też czas poświęcony dziecku – wspólne pieczenie, zabawa, spacer – bez telefonu i myśli o czekających obowiązkach.

Jak długo stosować zasadę 5 gumek do włosów?

Ciężko nakreślić ramy czasowe, ponieważ to indywidualna sprawa. Zdecydowanie lepiej stosować ją dłużej, niż krócej. Jeśli po pewnym czasie znów powrócą złe nawyki, zawsze można powrócić do metody. Najważniejsze to pamiętać, że po pierwsze: to zły nawyk, z którym można walczyć. A po drugie: nie jesteś sama z tym problemem. Wbrew pozorom wiele z nas zmaga się ze skutkami zmęczenia i frustracji. Tylko jak to się mówi? Niektóre lepiej to ukrywają 😉

Partnerem wpisu jest 5.10.15.

Koniecznie zapoznajcie się z wiosenną ofertą marki, czekają rabaty do 30% na nowości 🙂

***

Źródła: https://happyyouhappyfamily.com/angry-mother/, https://www.gottman.com/blog/the-magic-relationship-ratio-according-science/

Previous Oplątwy - wyjątkowe rośliny i ich pielęgnacja.
Next Flipowanie mieszkań w kilku krokach.

Suggested Posts

Przygotowujemy Antka na pojawienie się rodzeństwa.

Nasze ferie w Czechach, czyli kronika wypadków rodzinnych!

Dzieciaki.

Na śniadanie.

Zostać rodzicem i tyle wygrać.

Akcja przedszkole! Adaptacja, wyprawka i praktyczne rady dla Was.

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *