Oplątwy – wyjątkowe rośliny i ich pielęgnacja.


Oplątwy, nazywane „air plants” w języku angielskim, coraz częściej trafiają do naszych domów. Są bardzo efektowne, o przeróżnych kształtach i odcieniach, niewielkich wymaganiach, a przy tym stosunkowo łatwe w hodowli. W tym wpisie wyjaśnię Wam wszystko, co musicie o nich wiedzieć.

Oplątwy – skąd się wzięły, jak żyją i wyglądają?

W naturalnych warunkach oplątwy występują na terenach zalesionych, górzystych i pustynnych w Ameryce Środkowej i Południowej. Można je spotkać na skałach lub na drzewach – jako epifity korzystają jedynie z powierzchni, nie wyrządzając drzewom żadnej krzywdy. W warunkach domowych mogą pięknie rosnąć bez jakiegokolwiek podłoża, a małe korzenie można nawet delikatnie podcinać. Angielska nazwa wskazuje właśnie na to, że oplątwy mogą być swobodnie ułożone w szklanym naczyniu, a nawet efektownie zwisać. Natomiast mitem jest, że do życia potrzebują w zasadzie tylko powietrza. Do ich wymagań przejdziemy za chwilkę.

Gatunków tej niezwykłej rośliny jest całkiem sporo, choć jedne są bardziej dostępne od drugich.

Oplątwy – pielęgnacja i uprawa.

Nieprawdą jest, że oplątwy nie potrzebują wody. Potrzebują jej i to bardzo. Nie w rozumieniu nawadniania ich podłoża, czy umieszczania korzeni w wodzie. Wymagają za to regularnego zraszania (co 2-3 dni), a okazy większe, o luźno rozstawionych „liściach”, również kąpieli w wodzie, raz na dwa tygodnie (od 15 minut do nawet 4 godzin). W każdym przypadku woda powinna być odstana. Po kąpieli należy roślinę ustawić na kilka godzin do góry nogami, aby woda spłynęła ze wszystkich zakamarków. Częstotliwość nawadniania należy dostosować do pogody i pory roku. W okresie suchym i ciepłym nawadniamy częściej, w chłodniejszym i wilgotnym – rzadziej. Trzeba pamiętać o ważnej rzeczy: przesuszone oplątwy można uratować, nawadniając obficie i odcinając suche końcówki lub całe części, za to gnijącą roślinę pozostaje niestety pożegnać.

Oplątwy lubią światło rozproszone i ciepło  (21-24 stopnie), choć zimą temperatura może być niższa (nie mniej niż 13 stopni). Są bardzo wrażliwe na dym tytoniowy i zanieczyszczenia powietrza, a także na promienie słoneczne. Bardzo szybko reagują na złe warunki. Już bardziej skręcone końcówki sugerują zbyt małą ilość nawodnienia lub zbyt ostre światło. Nie przepadają też za podłożem, które ogranicza cyrkulację powietrza. Jeśli już chcemy posadzić oplątwy, należy zapewnić im mieszankę torfu z mchem i koniecznie warstwę drenażową.

Wyjątkowe rośliny.

Oplątwy kwitną raz w swoim życiu. W zależności od gatunku trwa to od kilku dni, do kilku miesięcy. Ich kwiaty mają soczyste kolory – mogą być różowe, śliwkowe lub czerwone. Okres kwitnienia oznacza dla rośliny, że osiągnęła wiek starczy i od tego momentu zacznie obumierać. Co ciekawe, w okresie kwitnienia lub zaraz po, oplątwy wypuszczają nowe pędy. Można je odłączyć od „mamy”, gdy osiągną minimum 1/3 jej rozmiaru. Nie można tego robić za wcześnie, gdyś w okresie wzrostu, maluchy pobierają jeszcze ważne składniki. W ten sposób żegnamy jedną roślinę, ale wzbogacamy naszą hodowlę o nowe okazy.

Oplątwy – niezwykła dekoracja.

Sposobów na wyeksponowanie tych nietypowym roślin jest wiele. Od szklanych kul i kompozycji, po minimalistyczne instalacje. Czasami wystarczy jedynie szklane naczynie, np. słoik. Czasami rama i sznurek albo drut ułożony w formie podstawy. Oplątwy można nawet mocować do powierzchni odpowiednim, bezpiecznym klejem (np. takim). Trzeba jednak brać pod uwagę aspekt praktyczny – roślinę trzeba zraszać, a nawet nawadniać w kąpieli, więc ważna jest mobilność oraz dostęp. Oto 10 pomysłów na dekoracje z oplątw.

 

I jak? Spodobały Wam się oplątwy? Widzicie dla nich miejsce w swoim domu?

W temacie roślin polecam również:

Oczyszczanie powietrza – te 14 roślin ci w tym pomoże!

Urban Jungle w Twoim domu – porady i inspiracje.

Źródła:

shop.pistilsnursery.com/blogs/the-care-blog/1867377,

https://www.hemleva.com/airplants,

https://muratordom.pl/ogrod/rosliny/oplatwy-tillandsie-co-to-za-rosliny-jak-je-uprawiac-i-pielegnowac-w-domu

Zdjęcia:

https://www.hemleva.com/airplants

https://en.paperblog.com/inspiration-board-air-plants-597985/

https://simplyfutbol.com/diy-plant-stand-ideas/

https://www.buzzfeed.com

https://www.etsy.com/listing/222723836/tilly-screen

Wren's Nest Hanging Aerium

Pocket Aerium

 

Previous Nowości Ikei, Jysk'a i wiele innych!
Next Zasada 5 gumek do włosów. Musisz ją poznać!

Suggested Posts

Wakacje na Mazurach, czyli: Jak? Gdzie? Za ile?

On the road again!

Widzę, słyszę i uwierzyć nie mogę!

Uwaga buntownik!

Powiadam Wam, karma wraca!

O tym, co zachwyciło nas w Rzymie.

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *