Oczyszczanie powietrza – te 14 roślin ci w tym pomoże!


Od kilku dobrych lat rośliny doniczkowe przeżywają swój renesans. Żywe kwiaty wypierają te sztuczne a na salony powracają zapomniane dotąd gatunki. I rzeczywiście coś w tym jest – dzięki soczystej zieleni, mięsistym liściom i ciekawym kształtom, są piękną dekoracją i doskonale uzupełniają wnętrze. Co zaskakujące, „modne” stają się gatunki zapomniane, kojarzące się raczej ze szkolnymi parapetami, jak choćby Sansewieria znana jako „ośle uszy”. Czy wiedzieliście, że wielu gatunkom zawdzięczamy oczyszczanie powietrza w naszych domach?

W latach 80-tych NASA rozpoczęło poszukiwania alternatyw dla oczyszczania powietrza w stacjach kosmicznych. Duży problem stanowił tzw. „syndrom chorych budynków” a skutkował on bólami głowy, przemęczeniem czy podrażnieniem błon śluzowych astronautów.  W wyniku przeprowadzonych badań wyodrębniono określone g, atunki roślin doniczkowych, które znacznie poprawiają jakość powietrza. Te same rośliny można z powodzeniem stosować w domowym zaciszu.

Cudowne rośliny i oczyszczanie powietrza.

Pobieranie dwutlenku węgla i emisja tlenu to nie wszystko! Te niepozorne, powszechnie znane rośliny pobierają z powietrza szkodliwe dla nas lotne związki organiczne. Kumulują je przy korzeniach i wykorzystują jako pożywienie. Należą do nich m.in.: aceton, aldehyd mrówkowy, węglowodory alifatyczne i aromatyczne, dichlorobenzen czy terpeny. Skąd one w naszych domach?! Ano z mebli, dywanów, odświeżaczy powietrza, farb, środków czystości, dezodorantów i wielu innych, pozornie nieszkodliwych produktów. LZO podrażniają, część ma działanie rakotwórcze.

W wyniku badań NASA wyodrębniono określone gatunki roślin, które wykazują działanie oczyszczające. Wypisałam je poniżej, wraz ze zdjęciami. Koniecznie zerknijcie na ostatnią pozycję, bo to prawdziwa gwiazda!

Wcale nie musi być ich w domu wiele – wystarczy jedna roślina na ok. 9 metrów kwadratowych. Świetnie sprawdzą się w sypialni czy w pokoju dziecięcym. Powinny znaleźć się również w szkołach i w miejscach pracy. Oczywiście należy zwrócić uwagę na kwestię bezpieczeństwa małych dzieci i zwierząt. U nas niestety skreślona jest połowa listy z uwagi na Tośkę 🙂

 

oczyszczanie powietrza rośliny
oczyszczanie powietrza rośliny

1. Figowiec sprężysty.

2. Bluszcz pospolity.

3. Storczyk.

4. Skrzydłokwiat.

5. Anturium.

6. Dracena wonna.

oczyszczanie powietrza kolejne rośliny
oczyszczanie powietrza kolejne rośliny

7. Aloes.

8. Epipremnum.

9. Difenbachia.

10. Figowiec Benjamina.

11. Paproć.

12. Filodendron.

oczyszczanie powietrza następne rośliny
oczyszczanie powietrza następne rośliny

13. Sansewieria.

14. Zielistka Sternberga. Może nie wydaje się specjalnie urodziwa, ale to właśnie ją NASA wskazało w swoim TOP 3 roślin oczyszczających powietrze. W ciągu dwóch dni potrafi „wyssać” 90% toksyn z naszego domu, doskonale radzi sobie z aldehydem mrówkowym i tlenkiem węgla.

***

Jak się mają Wasze domowe rośliny? Macie do nich rękę czy przeciwnie – zabijacie nawet kaktusy? :))

Źródła: www.en.wikipedia.org/wiki/NASA_Clean_Air_Study; https://pl.wikipedia.org/wiki/Syndrom_chorego_budynku

Zdjęcia: lolaflora.pl; obi.sk; budujesz.info; myhouseplants.com; czasnawnetrze.pl; twojekwiaty.pl; swiatkwiatów.pl; obi.pl; homebook.pl; bakker.com; amazon.com; kropkiikwiatki.pl; leroymerlin.pl

Previous Bachor z balonem , czyli jak stracić klienta w 2 sekundy.
Next "Nie będę płakać nad pieprzonym egoistą", czyli ilość człowieka w człowieku.

Suggested Posts

Jak nie żreć i w końcu schudnąć? Oto mój sposób!

Plakaty na Dzień Babci i Dziadka – zupełnie za darmo!

Rodzina otwartych serc.

Dieta w Święta i pierwsze liczby!

Gdy walizka dostaje drugie życie …

Zanim pójdziesz z dzieckiem do kina …

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *