Ibuprofen w ciąży – kolejny powód, by go unikać.


ibuprofen w ciąży

Zaleceń w ciąży jest całkiem sporo. Od zupełnie błahych, po te naprawdę istotne. Oczywiście, gdy zdrowie mamy i dziecka pozwala, wcale nie musimy obchodzić się z sobą jak z jajkiem. Kobiety jeśli mogą i chcą, pracują do rozwiązania, uprawiają sport – i to jest super. Zresztą, mając już w domu starszaka, raczej nie ma opcji na unikanie ruchu i wysiłku 😉 Są jednak takie zalecenia, których należy bezwzględnie przestrzegać. Należy do nich ilość i rodzaje leków – tych bezpiecznych, jak i groźnych. Ibuprofen w ciąży to właśnie idealny przykład.

Już podczas pierwszej ciąży dobrze zapamiętałam jedno z zaleceń: Na ból i łagodne dolegliwości, związane z infekcją, przyjmować paracetamol. Stosowałam się do niego sumiennie (jeszcze po ciąży, karmiąc piersią), w pełni ufając lekarzowi. Nigdy nie zastanawiałam się nad przyczyną tego zalecenia. Nigdy nie zgłębiałam tematu ibuprofenu w ciąży, ale niedawno nadrobiłam to z nawiązką. Znalazłam bardzo ciekawe informacje (w tym ciekawe badanie) i oczywiście nie byłam sobą, gdybym się z Wami nie podzieliła.

Ibuprofen w ciąży – dlaczego jest niewskazany?

Ibuprofen oraz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą w I trymestrze wpływać na proces zagnieżdżania się zarodka w macicy i wpływają na wzrost ryzyka poronienia. Z kolei przyjmowanie ibuprofenu w III trymestrze zwiększa prawdopodobieństwo długiego porodu, zmniejszenia ilości płynu owodniowego a nawet pojawienia się nadciśnienia płucnego. Ibuprofen w dawce maksymalnej 600mg/dobę jest względnie bezpieczny tylko w II trymestrze.

Myślę, że powyższe zagrożenia są dostatecznym powodem, by ibuprofenu w ciąży w ogóle nie stosować. Przynajmniej nie na własną rękę a w konsultacji z lekarzem, jeśli zajdzie taka potrzeba. Warto przy tym znać wyniki ostatnich badań nad wpływem ibuprofenu w ciąży – rzucają one bowiem nowe światło na lek.

Ibuprofen a płodność.

I to wcale nie mamy a dziecka a dokładnie dziewczynek. Badania prowadzone zostały w instytucie badawczym „Inserm” we Francji pod okiem Séverine Mazaud-Guittot’a. W ich trakcie przebadano 185 zarodków między 7 a 12 tygodniem ciąży (dokładnie w 2h po przyjęciu przez mamy 800 mg ibuprofenu). Pomimo, że to pierwsze i dość małe badanie, jego wyniki pozwoliły sformułować dwa istotne wnioski:

  1. Stężenie leku w krwi pępowinowej było zbliżone do tego w krwi matki. Jest to dowodem na to, że lek przenika przez łożysko i wpływa na dziecko już w pierwszych tygodniach ciąży.
  2. W badaniu zaobserwowano wpływ leku na ilość komórek zarodkowych. Jak wiadomo, dziewczynki rodzą się z daną, skończoną ilością komórek jajowych. Nie zwiększa się ona z wiekiem. Badania wykazały, że komórki zarodkowe albo wymierały albo gorzej się mnożyły. Oznacza to, że w wyniku wpływu ibuprofenu, dziewczynki mogą rodzić się z mniejszą ilością komórek jajowych. W dorosłym życiu może to skutkować krótszym wiekiem rozrodczym, wczesną menopauzą a nawet bezpłodnością.

Jak pisałam, to dopiero pierwsze tego typu badanie i temat na pewno będzie zgłębiany. Jaki wniosek z tego płynie dla nas? W ciąży trzymajmy się od ibuprofenu z daleka. I oczywiście przed wyborem jakiegokolwiek leku, konsultujmy to z lekarzem lub położną prowadzącą ciążę.

***

Wpis ma charakter informacyjny i nie może zastąpić konsultacji z lekarzem.

Zdjęcie: flickr.com; autor: Tania Caruso

Źródła: [1], [2]

 

Previous Dieta japońska - banalnie prosta i skuteczna!
Next Z tego powodu nie smucę się, że dzieci dorastają.

Suggested Posts

Witajcie zmiany, czekałam na Was!

Imbir, miód i ocet, czyli grypa w ciąży.

Karmienie piersią i dwa ważne słowa.

Śpisz z dzieckiem? Przygotuj się na pytania.

Sky Walk, czyli spacer w chmurach. Jedno miejsce, wiele atrakcji.

Proszę, wyjaśnijcie mi tę jedną, prostą rzecz …

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *