Wyprawka szkolna 300 zł, czyli dlaczego warto złożyć wniosek jak najszybciej i jak to zrobić.Nie mogę uwierzyć, że to już TEN czas! Pierwsze wakacje, kiedy będziemy biegać za zeszytami, wybierać plecak, kompletować piórnik. I pewnie załatwiać jeszcze masę innych spraw, o których jeszcze nie mam pojęcia 😀 Nowy etap dla Antka i dla nas. Kolejną nowością, tym razem dla wszystkich rodziców uczniów, jest program „Dobry Start”. Ruszył 1. lipca i gwarantuje wypłatę 300 zł dodatku na każde dziecko, uczęszczające do szkoły. Poszperałam trochę i spisałam wszystkie najważniejsze informacje o programie potocznie zwanym „Wyprawka+”. Zobaczcie, gdzie i jak można złożyć wniosek i dlaczego warto to zrobić jak najszybciej.

300 zł – dla jednych to dużo, dla innych mało, ale chyba możemy się zgodzić, że kwota przyda się przynajmniej na część wyposażenia dziecka na nowy rok szkolny. Jest to dodatek na książki i akcesoria, ale rodzic może przeznaczyć go również na inne cele, np. na ubrania (w tym strój sportowy). Czy zdążymy otrzymać pieniądze przed zakończeniem wakacji? Niestety nie, jednak jeśli złożymy wniosek w lipcu lub w sierpniu, dodatek powinien trafić do nas do 30. września br. Zatem ważne jest, aby zrobić to jak najwcześniej a najpóźniej do 30. listopada. Nie warto z tym zwlekać, ponieważ  później dodatek wpłynie po dwóch miesiącach od daty złożenia wniosku.

Kto i na jaki okres objęty jest programem „Dobry Start”?

Programem objęte są wszystkie dzieci uczęszczające do szkoły, czyli w wieku od 6/7 lat do ukończenia 18. a wychowankowie pieczy zastępczej do ukończenia 20. roku życia. W przypadku kontynuowania nauki, okres otrzymywania dodatku można wydłużyć jeszcze o 2 lata (czyli do 20. roku życia). Osoby niepełnosprawne objęte są programem do 24. roku życia. Nie ma żadnych innych kryteriów (np. dochodowego), które decydowałyby o otrzymaniu dodatku. Jedynym warunkiem jest uczęszczanie do szkoły (w tym system edukacji domowej) a więc programem nie są objęte tzw. „zerówki”, nawet jeśli zajęcia odbywają się w szkole.

Wyprawka szkolna 300 zł – gdzie złożyć wniosek?

  1. Drogą elektroniczną w swoim banku, jeśli te oferują taką usługę. Sprawdziłam, jak to wygląda w mBANK: Z górnego menu wybieramy „PASAŻ” a następnie w jednym z dwóch dolnych opcję „USŁUGI”. Tam znajduje się zakładka programu „Dobry Start”.
  2. Drogą elektroniczną na stronie programu: www.empatia.mpips.gov.pl . Warunkiem skorzystania z tej opcji jest posiadanie bezpłatnego profilu zaufanego lub podpisu elektronicznego. Dokładną instrukcję znajdziecie TUTAJ.
  3. Osobiście w formie papierowej. Wnioski będzie można składać od 1. sierpnia br. w Powiatowym (lub Miejskim) Ośrodku Pomocy Rodzinie. Ta forma składania wniosku to jedyna opcja dla rodzin zastępczych, osób prowadzących rodzinne domy dziecka czy też dla dyrektorów placówek opiekuńczo-wychowawczych. Wnioski w formie papierowej nie są jeszcze dostępne, ale będzie można je pobrać osobiście w urzędzie lub już teraz online TUTAJ.

Wniosek może złożyć jeden z rodziców. Decyzję o przyznaniu świadczenia otrzymacie na wskazany adres e-mail lub będziecie mogli odebrać pismo osobiście. W przypadku spełnienia podstawowego (i jedynego) kryterium to oczywiście formalność. Środki zostaną wysłane na wskazane przez Was konto. Jeśli coś nadal jest dla Was niejasne, więcej szczegółowych informacji znajdziecie TUTAJ.

Siadam i załatwiam sprawę, póki jeszcze nie pochłonął mnie wakacyjny luz 🙂 A kto z Was już złożył wniosek? Jak oceniacie procedurę?

Polecam także:

Plecakowy zawrót głowy!

Zdjęcie: flickr.com; autor: audio-luci-store.it

Źródła: empatia.mpips.gov.pl, money.pl, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lesznie

Previous Wstydźcie się, Superstyler!
Next Jest coś, co chciałabym Wam spakować do walizki ...

Suggested Posts

O co ten cały Snapchat?!

Gdy rodzice stają się dziećmi.

Oto co robię, gdy wszyscy w domu już smacznie śpią.

Nowości Ikei, Jysk’a i wiele innych!

Kiedy ktoś w końcu o nas pomyśli?

Gdy dizajn bierze górę a żona nie słucha męża.

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *