Wyprawka szkolna 300 zł, czyli dlaczego warto złożyć wniosek jak najszybciej i jak to zrobić.Nie mogę uwierzyć, że to już TEN czas! Pierwsze wakacje, kiedy będziemy biegać za zeszytami, wybierać plecak, kompletować piórnik. I pewnie załatwiać jeszcze masę innych spraw, o których jeszcze nie mam pojęcia 😀 Nowy etap dla Antka i dla nas. Kolejną nowością, tym razem dla wszystkich rodziców uczniów, jest program „Dobry Start”. Ruszył 1. lipca i gwarantuje wypłatę 300 zł dodatku na każde dziecko, uczęszczające do szkoły. Poszperałam trochę i spisałam wszystkie najważniejsze informacje o programie potocznie zwanym „Wyprawka+”. Zobaczcie, gdzie i jak można złożyć wniosek i dlaczego warto to zrobić jak najszybciej.

300 zł – dla jednych to dużo, dla innych mało, ale chyba możemy się zgodzić, że kwota przyda się przynajmniej na część wyposażenia dziecka na nowy rok szkolny. Jest to dodatek na książki i akcesoria, ale rodzic może przeznaczyć go również na inne cele, np. na ubrania (w tym strój sportowy). Czy zdążymy otrzymać pieniądze przed zakończeniem wakacji? Niestety nie, jednak jeśli złożymy wniosek w lipcu lub w sierpniu, dodatek powinien trafić do nas do 30. września br. Zatem ważne jest, aby zrobić to jak najwcześniej a najpóźniej do 30. listopada. Nie warto z tym zwlekać, ponieważ  później dodatek wpłynie po dwóch miesiącach od daty złożenia wniosku.

Kto i na jaki okres objęty jest programem „Dobry Start”?

Programem objęte są wszystkie dzieci uczęszczające do szkoły, czyli w wieku od 6/7 lat do ukończenia 18. a wychowankowie pieczy zastępczej do ukończenia 20. roku życia. W przypadku kontynuowania nauki, okres otrzymywania dodatku można wydłużyć jeszcze o 2 lata (czyli do 20. roku życia). Osoby niepełnosprawne objęte są programem do 24. roku życia. Nie ma żadnych innych kryteriów (np. dochodowego), które decydowałyby o otrzymaniu dodatku. Jedynym warunkiem jest uczęszczanie do szkoły (w tym system edukacji domowej) a więc programem nie są objęte tzw. „zerówki”, nawet jeśli zajęcia odbywają się w szkole.

Wyprawka szkolna 300 zł – gdzie złożyć wniosek?

  1. Drogą elektroniczną w swoim banku, jeśli te oferują taką usługę. Sprawdziłam, jak to wygląda w mBANK: Z górnego menu wybieramy „PASAŻ” a następnie w jednym z dwóch dolnych opcję „USŁUGI”. Tam znajduje się zakładka programu „Dobry Start”.
  2. Drogą elektroniczną na stronie programu: www.empatia.mpips.gov.pl . Warunkiem skorzystania z tej opcji jest posiadanie bezpłatnego profilu zaufanego lub podpisu elektronicznego. Dokładną instrukcję znajdziecie TUTAJ.
  3. Osobiście w formie papierowej. Wnioski będzie można składać od 1. sierpnia br. w Powiatowym (lub Miejskim) Ośrodku Pomocy Rodzinie. Ta forma składania wniosku to jedyna opcja dla rodzin zastępczych, osób prowadzących rodzinne domy dziecka czy też dla dyrektorów placówek opiekuńczo-wychowawczych. Wnioski w formie papierowej nie są jeszcze dostępne, ale będzie można je pobrać osobiście w urzędzie lub już teraz online TUTAJ.

Wniosek może złożyć jeden z rodziców. Decyzję o przyznaniu świadczenia otrzymacie na wskazany adres e-mail lub będziecie mogli odebrać pismo osobiście. W przypadku spełnienia podstawowego (i jedynego) kryterium to oczywiście formalność. Środki zostaną wysłane na wskazane przez Was konto. Jeśli coś nadal jest dla Was niejasne, więcej szczegółowych informacji znajdziecie TUTAJ.

Siadam i załatwiam sprawę, póki jeszcze nie pochłonął mnie wakacyjny luz 🙂 A kto z Was już złożył wniosek? Jak oceniacie procedurę?

Polecam także:

Plecakowy zawrót głowy!

Zdjęcie: flickr.com; autor: audio-luci-store.it

Źródła: empatia.mpips.gov.pl, money.pl, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lesznie

Previous Wstydźcie się, Superstyler!
Next Jest coś, co chciałabym Wam spakować do walizki ...

Suggested Posts

Plecakowy zawrót głowy!

Dla dzieciaków.

10 razy na tak!

Fazy porodu siłami natury, czyli 10 kroków do euforii.

Fachowcy!

Hello Monday!

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *