Seriale na Netflix, które trzeba zobaczyć. Nasze TOP 10!


Kiedy już jestem przekonana, że każdy platformę Netflix zna i kocha, pada TO pytanie: „Dobra, mam konto na Netflix. Co warto obejrzeć?”. Tak naprawdę, to istna studnia bez dna, w której każdy znajdzie ofertę dla siebie, niezależnie od zainteresowań. Są szlagiery komediowe, jest nagradzane kino akcji i są też hity historyczne. Pełen wachlarz filmów i seriali, masa ciekawych dokumentów i animacji dla dzieci. Przy takiej ilości, zdarza się tyle samo dzieł wybitnych, co ciężkostrawnej nudy. Faktem jest, że zaczynając przygodę z Netflix, nie do końca wiadomo, co jest warte naszego czasu. Jeśli właśnie stoicie przed takim wyborem, nie martwcie się! Poniżej najlepsze seriale na Netflix.

Dark

Pierwsze miejsce na liście nie jest przypadkowe. Całkiem niedawno oglądaliśmy Dark i nadal jesteśmy pod ogromnym wrażeniem. Świetny, niemiecki serial – wyraziste postaci, surowa i niepokojąca scenografia i co najważniejsze – szalenie wciągająca fabuła. Mroczna tajemnica jaśnieje z każdym odcinkiem, choć pytania się mnożą i podsycają apetyt na więcej. Dlaczego dzieciaki z niepozornej miejscowości giną bez śladu? Kim jest facet z brodą i po co mu ta dziwna maszyna?

Stranger Things

Jeśli wychowaliście się na kinie lat 80-tych, z łezką w oku wspominacie Critters, Ghostbusters  czy E.T. Spielberga, to z pewnością pokochacie i ten serial. Mamy tutaj coś na pograniczu filmu przygodowego i przerysowanego horroru z elementami komediowymi. Jest policjant po przejściach, jest szalona banda przyjaciół z misją i jest koncern, który knuje coś w tajemnicy. Nie da się nie kochać postaci, scenografii ze smaczkami, jak i samej, wciągającej fabuły.

Bloodline

Drugi raz polecam ten serial, co tylko świadczy o tym, że trzeba go zobaczyć! Bardzo wnikliwy obraz typowej rodziny z tajemnicami i zaszłościami. Pozorne poukładany obraz zaczyna się wykrzywiać, gdy do rodzinnego domu na Florydzie powraca jeden z braci – typowa czarna owca, z problemami i trudnym charakterem. Niech piękne widoki i bajeczna pogoda Was nie zwiodą – fabuła będzie gęstnieć z każdym odcinkiem.

Suits

Kto jeszcze nie poznał wyszczekanego, piekielnie bystrego i całkiem przystojnego Harveya Spectera, ten musi naprawić swój błąd. Serial niby o kancelarii prawniczej, więc zapowiadało się, że fabuła będzie nudna i sztywna a tu takie zaskoczenie: humor, żywe dialogi, wyraziste postaci. W roli Rachel występuje Megan Marple, narzeczona księcia Harrego 😉

House of Cards

Niestety Kevin Spacey jest na cenzurowanym, ale odradzam bojkotowanie serialu ze względu na jednego gościa. Bo to rzeczywiście świetny dramat polityczny, ukazujący kulisy walki o władzę. Kongresmen Frank Underwood toruje sobie drogę do Białego Domu i nie szczędzi przy tym choćby najbardziej okrutnych metod. U jego boku stoi nie mniej ambitna i bezwzględna żona oraz lojalni pracownicy. Każdy odcinek to festiwal pozorów, podstępu, ukrytych intencji i podwójnego życia.

Penny Dreadful

Dramat kostiumowy z elementami horroru, którego akcja rozgrywa się w wiktoriańskiej Anglii. Główna bohaterka – Vanessa Ives, od lat młodzieńczych targana jest przez złe moce. Kiedy po latach ginie jej przyjaciółka, Vanessa dołącza do poszukiwań, prowadzonych przez ojca dziewczyny. Fabuła serialu jest mroczna i zagadkowa a widz nigdy do końca nie jest przekonany co do prawdziwych intencji głównej bohaterki. Miłośnicy gatunku na pewno ucieszą się na widok wielu postaci mrocznych opowieści, takich jak: Frankenstein, Dorian Grey, Van Helsing, Hrabia Dracula czy Dr Jekyll i Mr Hyde. Ciekawostką jest sam tytuł serialu. Określeniem „penny dreadfuls” nazywano już w XIX wieku tanie serie kiepskiej literatury w formie tygodników, których jedynym zadaniem było wywoływanie grozy i sensacji.

Alias Grace

Ekranizacja powieści autorstwa Margaret Atwood. Książka, jak i serial poruszają temat bardzo głośnego morderstwa z 1843 roku. Główną postacią (jak i jedną z dwóch skazanych) jest młoda służąca Grace, niestety bardzo doświadczona przez los. Fabuła serialu toczy się powoli i dwutorowo – jesteśmy świadkami długich rozmów Grace z psychiatrą dr Jordanem a jednocześnie towarzyszymy dziewczynie w opisywanych wydarzeniach. Rzeczywistość miesza się ze snem i marzeniami a każdy odcinek pozostawia nas z domysłami na temat odpowiedzialności Grace. Mamy ciekawą scenografię, wielką zagadkę, magnetyczną osobowość skromnej służącej i zaskakujące zakończenie. Po-le-cam! 🙂

The Crown

Majstersztyk wart każdej minuty! Historia panowania Królowej Elżbiety II – przecież powszechnie znana i niespecjalnie ciekawa, prawda? A jednak ten serial ma coś w sobie – nie tylko odświeżył moją wiedzę, ale skutecznie zaciekawił tematem. Po pierwsze, to ogromna zasługa aktorów, zwłaszcza pierwszoplanowych. Po drugie, doskonała scenografia i prowadzenie fabuły. Po trzecie osobiste relacje członków rodziny królewskiej – bardzo przyziemne problemy i konflikty, dramaty i niespełnione marzenia. Moim zdaniem serial świetnie pokazuje, co tak naprawdę oznacza być monarchą –  życiową rolę, obowiązki, ograniczenia i odpowiedzialność.

Jeśli dodatkowo ciekawi Was rodzina królewska czy też życie Księżnej Diany, polecam dokumentalne seriale na Netflix: The Story of Diana, Diana: In Her Own Words, Althorp The Spencers, The Royals, The Royal House of Windsor.

Making a Murderer

Dokument opowiada historię Steve’a Avery – właściciela złomowiska z małej miejscowości w stanie Wisconsin, który spędził 18 lat w więzieniu za gwałt, którego nie popełnił. Ostatecznie udowodniono jego niewinność i wyszedł na wolność, ale na tym dramat Steve’a wcale się nie skończył. On w zasadzie dopiero miał się rozpocząć. Bardzo przygnębiająca historia prostego, nieświadomego człowieka, który stał się ofiarą systemu rodem z powieści Kafki. Absurdalne działania wymiaru sprawiedliwości, policji i prokuratury to jedno. Drugie to obraz amerykańskiej prowincji – tak daleki od naszych wyobrażeń o Ameryce: słonecznego, kolorowego Los Angeles czy głośnego i tłocznego Nowego Jorku. Tu widzimy małomiasteczkową mentalność, proste życie w przyczepach i sposoby urzędników na zniszczenie komuś życia. Dokument wciąga a niedorzeczne wręcz ciągi wydarzeń wbijają w fotel.

The Confession Tapes

Dokumentalny serial przedstawiający 7 spraw kryminalnych i sposób ich rozwiązania, tj. uzyskania przyznania się do winy przez podejrzanych. Każdy odcinek pokazuje, jak wyglądają przesłuchania  i jakie metody stosuje policja, by uzyskać przyznanie się do winy i w efekcie zamknąć sprawę. Eksperci występujący w dokumencie, wskazują na manipulacje i wywieranie nacisku, często na kompletnie niewinne osoby. Każdy odcinek  udowadnia, że z każdej osoby (nieświadomej swoich praw, często w szoku i żałobie) można zrobić winnego. To jedynie kwestia czasu i determinacji policji.

***

Powyższe propozycje to moje subiektywne zestawienie i brakuje w nim sporo polecanych seriali. Mi niestety nie podeszły, ale zachęcam Was do sprawdzenia: Breaking Bad, Black Mirror, Manhunt: Unabomber, Peaky Blinders, Mindhunter, Gipsy, The Good Wife.

Jeśli nie korzystacie jeszcze z serwisu Netflix, to gorąco zachęcam. Cała oferta jest przejrzyście pogrupowana tematycznie. Są też kolejne sugestie na podstawie waszych wcześniejszych wyborów, często polski lektor albo polskie napisy. My zdecydowanie wolimy oglądać w oryginale, bo to zawsze trening obcego języka 🙂 Dostęp do materiałów jest płatny (ok. 40zł/miesiąc), ale pierwszy miesiąc jest darmowy i można spokojnie przetestować. I najlepsze: z Netflix można korzystać na telefonie, tablecie, laptopie i telewizorze. W najniższym abonamencie na dwóch urządzeniach jednocześnie! My korzystamy praktycznie od początku serwisu w Polsce.

(zdjęcie: telegraph.co.uk)

 

 

Previous Zmiany w domu i nowości w tym roku!
Next Bachor z balonem , czyli jak stracić klienta w 2 sekundy.

Suggested Posts

Ochronisz mnie mamo?

Na śniadanie.

Nasze piękne, greckie wakacje.

Rzeczy, które powiedziałabym młodszej sobie.

Piwnooka 2016.

Antkowe myśli zebrane. Część II.

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *